Неколико хиљада Крајишника окупило се на Трећем „Крајишком откосу“, одржаном 17. јуна 2012. године, код београдског насеља Бусије. Датум и место одржавања нису случајно изабрани: манифестација се одржава поводом светског дана избеглица, а Бусије су познате као насеље које настањују избегли Крајишници.
Циљ „Крајишког откоса“ је окупљање Крајишника око заједничких именитеља: очувања културног наслеђа, очувања завичајности и корена, неговања и ширења пријатељских, родбинских и духовних веза – истиче организатор ове манифестације Коалиција удружења избјеглица у Републици Србији.
Трећи „Крајишки откос“ почео је свечаним дефилеом учесника, након чега је, интонирањем химне „Боже правде“, започела церемонија свечаног отварања. Водитељки пар Маријана Борковић и Саво Смољановић најпре је дао реч Миодрагу Линти, председнику Коалиције удружења избјеглица у Републици Србији, који је у име организатора свима пожелео добродошлицу. Част да свечано отвори манифестацију припала је предсенику општине Земун Браниславу Пространу. Благослов за одржавање манифестације дао је отац Витомир Тодоровић. Церемонија отварања завршена је косачком здравицом коју је бесједио Гојко Шашић.
У квалификационом делу такмичења надметало се 37 косаца, који су косили у косидбеном поретку. Такмичење косаца одвијало се под будним оком жирија који је на основу пропозиција и утврђеног система бодовања, вредновао све елементе косачке вештине. Након завршених квалификација, на покошену ливаду, девојке и жене у народним ношњама изнеле су доручак за косце.
У финалу, сваки косац имао је задатак да покоси парцелу широку 5 а дугачку 25 метара. У веома изједначеној конкуренцији треће место освојио је Милош Цвјетићанин из Личког Петровог Села (сада живи у Новом Саду), друго место освојио је Бошко Миљуш из Грачаца (сада живи у Смедереву), а првопласирани, односно победник трећег „Крајишког откоса“ је Жељко Бурсаћ из Личке Калдрме (сада живи у Батајници). Сва три првопласирана косца награђена су дипломом, одговарајућом медаљом, личком капом са извеженим симболом манифестације и ручним сатом марке „Фестина“. Сви учесници даровани су захвалницама и мајицама. Специјалним наградама даровани су Никола Лукач из Вргинмоста као најстарији косац (68 година) и Драган Плавшић из Јајца (сада живи у Гроцкој) као најмлађи косац стар 20 година.
Поред надметања косаца, публика је имала прилику да види и веома богат културно-уметнички програм, уз учешће двадесет културно-уметничких друштава и изворних група, који су приказали песме и игре из свих делова Крајине, као и игре из Србије. Својим стиховима публици се представило десет крајишких песника, а своје вештине приказали су и девојчице и дечаци из каракте клуба „Бусије“. У склопу манифестације приређена је и права мала ликовна колонија, где се делом своје богате колекције представило осам крајишких сликара. Такође, присутни су имали прилику да видите и богату изложбу рукотворина (ручних радова) као и старих предмета који су некада били у употреби.
За ове три године постојања „Крајишки откос“ постао је симбол саборности Срба Крајишника. Симболика ове манифестације говори о Крајишницима који су били принуђени да оставе своја имања и своје ливаде, које су сада некошене или их неко други коси. На симболу манифестације приказан је Крајишник, који негде по свету коси туђе ливаде, док уморног лица баца поглед у даљину и замишља свој завичај и своју Крајину. Управо је и значај ове манифестације у окупљању Крајишника расутих по свету и преношењу пламена традиције, културног идентитета, позитивне енергије и здравог спортског духа. Имајући у виду позитивну реакцију и заинтересованост нашег народа, по свему судећи, ова манифестација постаће традиционална.